پشتیبانی

کد خبر: 83
تاریخ انتشار: 1394/11/28 09:56
سردبیر:
نفوذ فرهنگی یکی از شقوق خطیر پدیده نفوذ است. به عبارت دیگر، چون ارتباط فرهنگ با جامعه ارتباطی حیاتی است لذا هرگونه اقدام از سوی دشمن در این فضا آثار مهمی را برجا می گذارد. در اهمیت مقوله فرهنگ، رهبر معظم انقلاب می­فرمایند: «چون فرهنگ، به معناي هوايي است که ما تنفّس مي­کنيم؛ شما به ناچار هوا را تنفّس مي­کنيد، چه بخواهيد، چه نخواهيد؛ اگر اين هوا تميز باشد، آثاري دارد در بدن شما؛ اگر اين هوا کثيف باشد، آثار ديگري دارد

رشد فزاینده اطلاعات و گسترش فضای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بستر ساز مشکلات عدیده ای برای کشورهای استکبار جهان شده است. به دیگرسخن، با رشد سرعت گردش اطلاعات و اخبار و مسیر پیوستن به جهان بدون مرز را برای اغلب کشورها فراهم آورده و در پرتو این مهم اقدامات سنتی و کلاسیک قرون وسطی در استعمارگری و اتخاذ استکبارگری به شکل زیادی عقیم مانده است. از این رو ایدئولوژی استکبار جهانی برای بهره گیری و استفاده مطلوب و یک سویه از کشورهای دیگر، عامل نفوذ را برگزیده است. با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357، چهره جدید از تلاش های استکبار ستیزی نمایان شد. مردم ایران با هدایت های داعیانه ی رهبر فقید خویش امام راحل(ره) و بعدها با رهنمودهای رهبر معزز خویش توانست روح تازه ای به کالبد نیمه جان مبارزه با استکبار بدمد . در مقابل، جهان استکبار در پی بهره مندی از مسیرهای دیگر برای القاء آموزه های خویش خواهد بود. امروز در اغلب کشورهای منطقه شاهد درگیری های منشعب از اختلافات فرقه ای و پدیده تکفیر و افراطی گری هستیم که هرکدام به مثابه ابزاری برای توان فرسایی و ایجاد وابستگی در ید کشورهای استکبارگر جهان می باشد. ایران اسلامی به شکل مطلوبی در برابر این تهدیدات و هجمه های نظامی و امنیتی پایداری کرده و تلاش نموده تا ثبات و امنیت داخلی خویش را مستحکم و پایدار نماید. از این رو تلاش دشمن برای ایجاد خلل در ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران بی نتیجه ماند و اکنون به سوی پدیده های نوین مانند فتنه و اکنون نفوذ رفته است.

رهبر معظم انقلاب در بیانات متعدد خود بر پدیده پیشگیری از نفوذ تاکید کرده و بارها نسب به آن انذار داده اند.  مقام معظم رهبري در مورخ 25/6/94 در ديدار هزاران نفر از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، بیان داشتند: «دشمن به اميد واهي پايان يافتن انقلاب، در فکر نفوذ بخصوص نفوذ سياسي – فرهنگي است که شناخت توطئه هاي دشمن، تقويت و استحکام روحيه انقلابي و حرکت مستمر به سمت تحقق آرمانها اين هدف را ناکام خواهد گذاشت . » نفوذ از منظر مقام معظم رهبری انحاء مختلفی دارد، اما یکی از مهمترین آنها، نفوذ فرهنگی است. به واقع، دشمن برای ایجاد توطئه های مختلف که بنیان انقلاب را نشانه رفته است، راه های مختلفی را برای نفوذ مورد آزمایش و اقدام قرار داده که شناخت آنها و اتخاذ تدابیر مناسب برای پیشگیری و مقابله با آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

نفوذ فرهنگی یکی از شقوق خطیر پدیده نفوذ است. به عبارت دیگر، چون ارتباط فرهنگ با جامعه ارتباطی حیاتی است لذا هرگونه اقدام از سوی دشمن در این فضا آثار مهمی را برجا می گذارد. در اهمیت مقوله فرهنگ، رهبر معظم انقلاب در مورخ 01/01/1393 می­فرمایند: «چون فرهنگ، به معناي هوايي است که ما تنفّس مي­کنيم؛ شما به ناچار هوا را تنفّس مي­کنيد، چه بخواهيد، چه نخواهيد؛ اگر اين هوا تميز باشد، آثاري دارد در بدن شما؛ اگر اين هوا کثيف باشد، آثار ديگري دارد. فرهنگ يک کشور مثل هوا است؛ اگر درست باشد، آثاري دارد.» از این رو، هدف دشمن از نفوذ فرهنگی، ایجاد ابهام، فتنه و آلودگی در فضای فرهنگی کشور است تا در بستر آن آرمان های اسلامی، ملی و ارزشی را بتدریج کم رنگ و آموزه های خود را القاء نماید و بدین شکل بر وابستگی به خود افزوده و رویکرد مقاومت و استکبارستیزی را از روج و جان جامعه اسلامی ایران بشوید. از این رو، پیش از آنکه نفوذ در فضای فرهنگی جامعه ریشه بداوند تکلیف است تا با بصیرت و هوشیاری در مقابل این جریان منکر، مقاومت نمود. مسیر مواجهه و پیشگیری از نفوذ تنها از طریق شناخت دقیق نفوذ و ابزارهای فرهنگی آن می باشد. اباحه گری، استحاله فرهنگی، ترویج فرهنگ های مصرفی و مدگرایی، تشویق و ترغیب جوانان به گرایش به فرقه های ظاله و انحرافی و غیره را می توان مهمترین روش های نفوذ فرهنگی بر شمرد. متاسفانه علیرغم تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در خصوص نفوذ فرهنگی، اخیراً شاهد آزادسازی دسترسی به شبکه های ماهواره ای برای هتل ها می باشیم. جای بسی تعجب اینکه بر خی از مسئولین اتحادیه هتلداران نیز بیان کرده اند که پیش از این بخشنامه اقدام به پخش شبکه های ماهواره ای می شده است.

آنچه که مهم است دشمن برای پدیده نفوذ فرهنگی خود از حربه ای بهره خواهد گرفت، امروز با اباحه استفاده از ماهواره در هتل ها، فردا در اباحه استفاده از ماهواره در مجامع عمومی و منازل شخصی و نهایتاً تمرکز بر الغای آموزه های مورد نظر خود از طریق شبکه های پر بیننده. انتظار می رود جریان فرهنگی کشور با بصیرت بیشتر در مقابل این رفتارهای پرخطر و در مقابل نفوذ بایستد و هرکجا که روزنه ای برای نفوذ مشاهده می کند، اقدام عاجل بعمل آورد. بهرحال چنانچه به دنبال ایرانی آباد و توسعه یافته و باثبات هستیم لازم است تا در خط رهبری و در پرتو منویات مهم ایشان و با بصیرت کامل در مقابل نفوذ ایستاده و سنگر مقاومت و استکبار ستیزی را به بهانه های مختلف خالی نکنیم.   


     
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: