پشتیبانی

کد خبر: 11
تاریخ انتشار: 1394/11/24 15:51
به‌رغم توافق مونيخ، مقاومت و روسيه به پيشروي ادامه مي‌دهند
قدرت‌هاي جهاني درباره برقراري آتش‌بس در سوريه به توافق رسيدند اما اين دليل نخواهد شد تا مبارزه عليه تروريسم در اين كشور متوقف شود چرا كه مسكو و نيروهاي متحد اعلام كرده‌اند به حملات خود عليه شبه نظاميان داعش و جبهه النصره ادامه خواهند داد.
روز جمعه نمايندگان قدرت‌هاي جهاني در حاشيه نشست امنيتي مونيخ درباره برقراري آتش‌بس در سوريه به توافقي سه بندي رسيدند. بر اساس بند اول «به اهالي مناطق جنگ‌زده از طريق هوا و زمين كمك‌رساني شود و مواد غذايي و دارويي در دسترس آنان قرار گيرد. كارگروهي از سوي سازمان ملل متحد نظارت اجرايي شدن اين بند را عهده‌دار خواهد بود.» در بند دوم اين توافق بر كاهش خشونت‌ها و پايان فعاليت‌هاي جنگي تأكيد شده است. بر اساس اين بند، همه گروه‌هاي درگير بايد ظرف چند روز آينده آتش‌بس سرتاسري برقرار كنند. در بند سوم هم بر لزوم ادامه مذاكرات صلح سوريه در ژنو تأكيد شده است. نشست مونيخ با حضور مقامات ديپلماتيك بلندپايه ۱۷ كشور كه به نوعي در جنگ سوريه ذي‌نفع هستند از جمله امريكا، روسيه، ايران و عربستان سعودي برگزار شد. توافق براي برقراري آتش‌بس پس از آن صورت مي‌گيرد كه نيروهاي مقاومت با حمايت هوايي روسيه موفق شده‌اند پيشروي‌هاي گسترد‌ه‌اي در شمال سوريه داشته باشند و حلقه محاصره حلب را تنگ تر كنند و همين مسئله باعث افزايش فشارهاي ديپلماتيك و رسانه‌اي حاميان گروه‌هاي مسلح عليه حملات هوايي روسيه شد.  باوجود موافقت بر سر آتش بس اما مقامات ديپلماتيك و همچنين ناظران اميد زيادي ندارند كه آتش‌بس اجرايي شود. جان كري، وزير خارجه امريكا طرح آتش‌بس را «بلندپروازانه» خواند و گفت كه «آزمون واقعي اين خواهد بود كه آيا همه طرف‌ها به تعهدات خود پايبند خواهند بود يا نه.» سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه هم با اشاره به حضور نيروها و گروه‌هاي متعدد، برقراري آتش‌بس را «طرحي دشوار» توصيف كرد. فيليپ هاموند، وزير خارجه انگليس نيز گفت: هر گونه توافق بر سر آتش‌بس و پايان درگيري‌ها در سوريه تنها زماني مي‌تواند به صورت موفقيت‌آميز اجرا شود كه روسيه حملات هوايي خود را در سوريه متوقف كند.  آنچه مسلم است اينكه توافق روز جمعه باعث نخواهد شد حملات هوايي روسيه و نيروهاي مقاومت عليه گروه‌هاي تروريستي متوقف شد. در بخشي از توافق آخر هفته گذشته تأكيد شده است كه اين آتش‌بس باعث متوقف كردن حملات عليه داعش و جبهه النصره نخواهد شد. جبهه النصره كه شاخه سوري القاعده محسوب مي‌شود قدرتمندترين گروه مسلحي است كه در حلب فعال است، گروه داعش بيشتر در مناطق شمال شرقي عمدتاً در استان رقه و همچنين در بخش كوچكي از استان حلب حضور دارد
  
عربستان همچنان در سوداي اعزام نيرو 
«احمد عسيري» سخنگوي ائتلاف موسوم به «ائتلاف عربي» به رهبري عربستان مدعي شد موضوع اعلام آمادگي كشورش براي اعزام نيروي زميني به سوريه نهايي است و تأكيد كرد كه كشورش از تصميمش براي اعزام نيروي زميني به سوريه [در صورت تأييد نهايي ائتلاف امريكا] بازنمي‌گردد. پس از پيشروي‌هاي اخير نيروهاي دولتي سوريه و متحدانش در استان حلب و احتمال بازپس‌گيري مركز اين استان، عربستان سعودي اعلام كرد كه آماده اعزام نيرو به سوريه است. هرچند سعودي‌ها هدف خود را مبارزه با داعش عنوان كرده‌اند اما ناظران معتقدند اين اقدام عربستان با هدف جلوگيري از شكست كامل گروه‌هاي مسلح در سوريه صورت مي‌گيرد. عسيري در ادامه اظهارات خود خاطرنشان كرد: «‌تلاش‌هاي ديپلماتيك به منظور تشكيل ائتلاف اسلامي ضدتروريسم به پايان رسيده و عمليات اين ائتلاف طي دو ماه اجرايي خواهند شد.» باوجود اعلام آمادگي ظاهري سعودي‌ها براي اعزام نيرو به سوريه، ناظران درباره توانايي‌هاي عربستان براي انجام اين كار ابراز ترديد كرده‌اند و معتقدند شرايط ميداني و ديپلماتيك سوريه به نفع سعودي‌ها نيست. 
  
استفاده داعش از سلاح شيميايي
«جان برنان» مدير سازمان مركزي اطلاعات امريكا اعلام كرد داعش چندين بار در مناطق درگير از سلاح‌هاي شيميايي استفاده كرده و مقداري از آنها را به خارج از سوريه و عراق منتقل كرده است. برنان در گفت‌وگو با شبكه «سي. بي. سي» گفت: سازمان اطلاعات امريكا «CIA» معتقد است داعش مي‌تواند مقدار كمي ار كلورين و گاز خردل را توليد كند. مدير اطلاعات امريكا احتمال داد داعش سلاح‌هاي شيميايي خود را براي استفاده در بيرون از عراق و سوريه منتقل كرده است و به همين دليل بايد راه‌هاي مواصلاتي و مسيرهاي قاچاقي كه تروريست‌ها از آنها استفاده مي‌كند، قطع كرد. كارشناسان اين سازمان پس از بررسي‌هاي ميداني خود تاكنون نتوانسته‌اند شواهدي مبني بر صحت ادعاي ايالات متحده و متحدان اروپايي و عربي آن پيدا كنند. بشار جعفري، نماينده دائم سوريه در سازمان ملل، پس از تصويب قطعنامه 2235 شوراي امنيت اين سازمان درباره سوريه در تابستان سال جاري گفت: «ملت و ارتش سوريه خود قرباني سلاح‌هاي شيميايي از سوي گروه‌هاي تروريستي به ويژه داعش و جبهه النصره هستند و استفاده از سلاح‌هاي شيميايي و كشتار جمعي را به‌شدت محكوم مي‌كنند.»

دریچه:
احتمال شروع جنگ جهاني

ديميتري مدودف، نخست‌وزير روسيه در مصاحبه‌اي كه روز جمعه (۲۳ بهمن) در نشريه آلماني هندلزبلات منتشر شد به ائتلاف بين‌المللي تحت فرماندهي امريكا هشدار داد كه در جنگ با «داعش از اعزام نيروهاي زميني پرهيز كند.» مدودف در اين مصاحبه تصريح كرد: «تمامي طرف‌ها را بايد واداشت كه بر سر ميز مذاكره بنشينند، به جاي اينكه باعث بروز جنگ جهاني تازه‌اي شوند.» نخست‌وزير روسيه در مصاحبه خود گفت: «امريكا و شريكان عربي‌اش بايد فكر كنند كه آيا واقعاً خواستار جنگي دائمي در سوريه هستند؟» او افزود: «دستيابي به پيروزي سريع ناممكن است، به‌ويژه در جهان عرب، چرا كه در آنجا همه‌ طرف‌ها درگير جنگ هستند.»

     
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: