پشتیبانی

کد خبر: 116
تاریخ انتشار: 1394/12/03 15:22
گفتگو اختصاصی آسیبنا با معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان خوزستان:
شورای نگهبان قانون اساسی در نظام اساسی ایران دارای جایگاه بسیار رفیع و والایی است. فقهای عظیم الشان و شاخص کشور که معتمدین حضرت امام و مقام معظم رهبری هستند و همچنین حقوقدانان مجرب و متدین که عضو این شورای محترم می باشند همگی جزو دلسوزان نظام اسلامی بوده و ذره المثقالی برخلاف منویات حضرت امام و مقام معظم رهبری گام برنمی دارند. شورای محترم نگهبان با صلابت و اقتدار در مسیر تحقق اهداف نظام اسلامی گام بر می دارد و از هیچ هیاهویی هم واهمه ندارد.

تب و تاب انتخابات مجلس دهم نه تنها سیاستمداران و تریبون های رسمی و غیر رسمی جامعه را به تکاپو و اظهار نظر و تحلیل های متفاوت واداشته است بلکه این مباحث و هیجان ناشی از آن در لایه های میانی و پایین دستی جامعه بسیار پر طرفدار دیده میشود و هر کسی در هر سطحی سعی در بیان دیدگاه های خود در خصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی را دارد. در اين ميان ما به سراغ معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع دادگستري استان خوزستان رفته ايم تا نظرات ايشان را بشنويم.

 

انتخابات را چگونه ارزیابی می کنید؟

انتخابات مظهر حضور مردم و مردم سالاری دینی در نظام جمهوری اسلامی ایران است. یکی از پایه های اصلی نظام اسلامی در جهت جمهوریت، اسلامیت و مشروعیت نظام اسلامی حضور مردم در صحنه های دفاع از انقلاب و نظام اسلامی است که می توان مصداق واقعی آن را در انتخابات مختلف از جمله ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و سایر انتخابات مثال زد. ما در این برهه از تاریخ انقلاب اسلامی در آستانه برگزاری انتخابات دهمين دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبری هستیم که به تفکیک پیرامون هر دو مطالبی را عرض می کنم.

در مورد مجلس شورای اسلامی باید بگویم که حضرت امام راحل (ره) و مقام معظّم رهبری مکرر فرموده اند که مجلس در راس امور است. مجلس شورای اسلامی مرکز تصمیم گیری و قانون گذاری است که اختیارات بسیار وسیعی دارد و با مراجعه به قانون اساسی می توان به اهمیت آن پی برد. اگر مجلس شورای اسلامی دارای نمایندگان توانمند و متخصص در ابعاد مختلف باشد قوانین منظم، به روز و با محتوایی تصویب می شود و مشکلات مردم با تصویب اینگونه از قوانین مرتفع می شود اما اگر مجلس شورای اسلامی ضعیف باشد و افراد متخصص و متعهد در آن نباشند یا کمتر باشند همه کشور ضرر می بینند و امور کشور یا پیش نمی رود و یا به کندی پیش می رود، لهذا نمایندگان مجلس باید با مبانی انقلاب و اسلام و منویات حضرت امام راحل (ره) و مقام معظّم رهبری آشنا باشند و هم متخصص باشند و هم دردشناس باشند تا بتوانند قوانین مورد نیاز جامعه اسلامی را به تصویب برسانند. مجلس شورای اسلامی مظهر اقتدار ملی و خانه ملت است و در کنار آن شورای محترم نگهبان باید قوانین مصوب را با مبانی اسلام و قانون اساسی تطبیق دهد تا هم اسلامیت قوانین محرز شود و هم قانونی بودن آن احراز گردد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید دارای چه شاخصه ها و خصوصیاتی باشند؟

با عنایت به عظمت جایگاه مجلس شورای اسلامی در نظام اسلامي علاوه بر شروطی که قانونگذار در قانون برای نمایندگان مشخص نموده است یک نماینده مجلس باید مهمترین ویژگی اش ولایتمداری باشد یعنی اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه را با تمام وجود نشان داده باشد چرا که تمامی مشروعیت و اسلامیت نظام اسلامی ما وابسته به اعتقاد به امامت و ولایت است که امروز ولایت رسول الله(ص) و امیرالمومنین و فرزندان بزرگوارش در ولایت مقام معظّم رهبری (مدظله العالی) متبلور شده است.

یعنی اعتقاد به ولایت شاخص ترین خصوصیت یک نماینده مجلس شورای اسلامی است. تعهد و تخصص را می توان شاخص دوم یک نماینده مجلس شورای اسلامی ذکر کرد و اینکه جامعه شناس باشد دردهای جامعه را چشیده و لمس کرده باشد با مستضعفین و پابرهنگان انس داشته باشد و با ارباب ثروت و قدرت و صاحبان هیاهوی سیاسی و افراد شناخته شده مخالف جهت نظام ارتباط و انسی نداشته باشد. در یک کلام می شود گفت مجلس شورای اسلامی چون پیشانی ملت است افرادی که این توفیق را پیدا می کنند باید دارای این خصوصیت های اساسی باشند.

در خصوص مجلس خبرگان رهبری باید عرض کنم مجلس خبرگان رهبری دارای قداست ویژه بوده و جایگاه رفیعی در نظام سیاسی ما دارد. مجلس خبرگان رهبری که وظیفه انتخاب رهبر را برعهده دارد جایگاه کسانی است که با قوه اجتهاد، تعهد و ایمان سرشار و بينش ديني بالا می توانند به عنوان بازوان پرتوان مقام عظمای ولایت خدمتگزار مردم باشند. مجلس خبرگان رهبری مجلس سیاسی نیست بلکه دارای جایگاهی است که بالاترین مقام دینی و منصب الهی را در نظام اسلامی انتخاب می کند.

به نظر اینجانب مجلس خبرگان رهبری بعد از ارتحال حضرت امام خمینی یکی از شاهکارهای تاریخی خود را به منصه ظهور رساند و مقام معظم رهبری که همانند حضرت امام و بارزترین شخصیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود را به رهبری نظام اسلامی انتخاب کرد و بعد از گذشت 26 سال از این انتخاب الهی روز به روز به برکت انفاس قدسی حضرت امام راحل و مقام معظم رهبری شاهد تعالی و ترقی نظام اسلامی در سطح داخل و خارج می باشیم.

چه اقداماتی در دادگستری استان خوزستان در خصوص انتخابات صورت گرفته است؟

بر اساس دستورالعمل صادره از سوی رئیس محترم قوه قضائیه و همچنین ماده 40 انتخابات مجلس شورای اسلامی ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی در سطح کشور تشکیل شد و در استان خوزستان نیز این ستاد به ریاست دکتر افشارنیا تشکیل و جلسات متعددی نیز از سوی این ستاد برگزار و راهکارهای پیشگیرانه ارائه شده است. ضمناً با بخشنامه ریاست دادگستری خوزستان در کلیه حوزه های قضائی استان، شعب ویژه ی رسیدگی به تخلفات انتخاباتی تشکیل شد و راهکارهای قانونی نیز توسط این ستاد ارائه      می گردد.

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید؟

شورای نگهبان قانون اساسی در نظام اساسی ایران دارای جایگاه بسیار رفیع و والایی است. فقهای عظیم الشان و شاخص کشور که معتمدین حضرت امام و مقام معظم رهبری هستند و همچنین حقوقدانان مجرب و متدین که عضو این شورای محترم می باشند همگی جزو دلسوزان نظام اسلامی بوده و ذره المثقالی برخلاف منویات حضرت امام و مقام معظم رهبری گام برنمی دارند. شورای محترم نگهبان با صلابت و اقتدار در مسیر تحقق اهداف نظام اسلامی گام بر می دارد و از هیچ هیاهویی هم واهمه ندارد.

نظارت شورای نگهبان نظارت استصوابي است و هرکس علیه این شورا اقدام می نماید در حقیقت علیه مبانی نظام اسلامی گام برداشته و گناهی نابخشودنی مرتکب شده است لذا تقویت شورای نگهبان و تمکین به نظارت آن شورا  وظیفه ای شرعی و قانونی است.


     
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: