پشتیبانی

کد خبر: 154
تاریخ انتشار: 1394/12/15 12:32
استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل اجتماعی:

در مصاحبه خبرنگار آسیبنا با دکتر مجید مهر محمدی سوالاتی در زمینه تربیت و آموزش کودکان مطرح و به بررسی مشکلات آموزشی و تربیتی کودکان و نوجوانان در خانواده و مدارس و ارائه راهکارهایی برای والدین پرداخته شده که در ذیل به بیان این سوالات می پردازیم:

 به نظر شما چگونه کودکان خود را قانون مدار تربیت کنیم؟

قانون مداری و قانون ستیزی و قانون پذیری به آموزش اولیه توسط خانواده و آموزش و پرورش مرتبط می شود. قانون مداری بر اساس رشد اخلاقی و رشد اجتماعی است؛ یعنی نوجوان باید از کودکی با مسائل اخلاقی آشنا شده باشد. ما باید کودک را با رشد هیجانی و هوش هیجانی آشنا کنیم به طور مثال حرف های بی ربط زدن، قهر کردن و...  که مرتبط با هیجانات کودک ماست باید کنترل شود تا پذیرش قانون  و هنجارهای اجتماعی در  آینده برای او راحت تر باشد.

مطلب بعدی رشد اخلافی است که باید در خانواده و مدارس به آن پرداخته شود. در مدارس ما به آموزش احکام پرداخته می شود اما متاسفانه به یادگیری اخلاق به کودک و نوجوان توجه جدی نمی گردد . درحقیقت برخلاف هدف پیامبر اکرم(ص) که برای ترویج مکارم اخلاق برانگیخته شده اند ما کمتر به مقوله آموزش مسائل اخلاقی به کوک و نوجوان  توجه می کنیم. اخلاق مقوله ای فرا ملی و فرامذهبی است که متاسفانه در سیستم آموشی کمتر به آن توجه شده است که این موضوع ریشه بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی جامعه ما می باشد.

چالش هایی که شما در مورد سبک زندگی گروه های سنی کودک و نوجوان احساس می کنید را بیان کنید و توضیح دهید مهمترین مشکلات اجتماعی در سبک زندگی کودکان و نوجوانان امروزی چه مواردی است؟

 سیستم اجتماعی در چند دهه اخیر تغییر کرده و در همه خانواده ها تلویزیون و گوشی هوشمند وجود دارند . الان کوکان و نوجوانان با آخرین اخبار ، انواع فیلم ، صوت و عکس در سریعترین زمان ممکن دسترسی دارند. درحقیقت اطلاعات زیادی وارد خانه می شود و به کودک و نوجوان ما می رسد؛ یک روش حذف این وسایل ارتباطی است که این راه حل اساسی نیست. بهترین روش آموزش به کودکان است، اولین گام یادگیری خود والدین است.

سه سبک آموزشی سهل انگارانه، سخت گیرانه و سهل قاطع برای تربیت فرزند وجود دارد. درگذشته پدرهای ما روش سختگیرانه را در پیش داشتند که نتیجه آن تربیت فرزندانی بود که زمینه بزهکاری ، ایجاد مشکلات روانی و عزت نفس پایین در آنها زیاد است. سبک دوم که والدین امروزی از آن استفاده می کنند، سبک سهل انگارانه است. در این روش تربیتی هیچ نطارتی بر روی فرزند وجود  ندارند که نتیجه آن افزایش افراد بزهکاری است. در سبک مقتدرانه پدر و مارد آزادی محدود و تعریف شده به فرزند می دهند؛ مثلا ساعت ورود به خانه برای فرزند را تعیین می کنند. روش سوم بهترین روش بهترین روش تربیتی کودکان و نوجوانان است.  

یکی از مشکلات در زمینه تربیتی مساله شکاف نسل است. پدر ومادر هایی که با سن بالا ازدواج می کنند اختلاف در ارزش و مسائل روز اجتماعی با فرزندان خود پیدا می کنند؛ درحقیقت والدین فرزندان خود را درک نمی کنند.

بازی هایی که کودکان و نوجوانان انجام می دهند چقدر متناسب با سبک زندگی ایرانی _ اسلامی است؟ آیا بازی های رایانه ای تاثیری درافزایش آسیب ها و جرایم اجتماعی کوکان ما در آینده دارد؟

 هر نوع رسانه و بازی بر روی شخصیت کودک اثر می گذارد . بازی ها می تواند فردی و جمعی باشد. بازی جمعی باعث ایجاد قبول قوانین جمعی و اجتماعی می گردد، اما سبک بازی امروزی رایانه ای کوکان را به سمت فرد گرایی، درون گرا، جمع گریزی و قانون گریزی می کشاند. برخی بازی های رایانه ای متناسب با جامعه ما نیست و به جامعه ضربه می زند.

نوجوان فردی با انرژی است. منابع هیجانی و شادی مانند کنسرت عمومی و رایگان در جامعه کم است. جامعه ما به سوی افسردگی رفته و به همین دلیل است که جوانان به سمت اعتیاد و خود ارضاع کشیده می شوند.

در پایان پیشنهاد خود را جهت ترویج فرهنگ پیشگیری از ناهنجاری های اجتماعی برای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم  قوه قضاییه بیان کنید؟

بنظر من پیشگیری تنها وظیفه قوه قضاییه نیست و کلیه سازمان ها باید درگیر این موضوع باشند. هر ارگان باید بودجه ای برای آموزش مراجعین خود با قوانین آن سازمان داشته باشد. بازهم تاکید می کنم جمع را در دوران دبستان باید به کودکان خود آموزش دهیم؛ بازی های گروهی باید در دستور کار مدارس ما قرار گیرد و به آن توجه ویژه گردد تا در آینده با ناهنجاری های اجتماعی کمتری مواجه باشیم.


     
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: