پشتیبانی

کد خبر: 275
تاریخ انتشار: 1395/01/21 00:15
بابك زنجاني كه اين روزها خود را در يك قدمي طناب دار مي‌بيند، به منظور تسويه بدهي، فهرست اموال خارجي را خود به همراه يک وکالت بلاعزل به شرکت نفت داد تا از اين طريق بتواند از كابوس اعدام رهايي يابد، اما بايد ديد اين اقدام وي همچون وعده‌هاي پيشينش دروغ است يا اينكه صحت دارد.
بابك زنجاني كه اين روزها خود را در يك قدمي طناب دار مي‌بيند، به منظور تسويه بدهي، فهرست اموال خارجي را خود به همراه يک وکالت بلاعزل به شرکت نفت داد تا از اين طريق بتواند از كابوس اعدام رهايي يابد، اما بايد ديد اين اقدام وي همچون وعده‌هاي پيشينش دروغ است يا اينكه صحت دارد. 
بابك زنجاني، متهم نفتي بزرگ تا پيش از اين بارها و بارها اعلام كرده كه بدهي‌هاي خود را به وزارت نفت پرداخت خواهد كرد اما تمامي حرف‌ها و وعده‌هايش توزرد از آب درآمد تا اينكه دادگاه در اواخر سال گذشته حكم اعدام بابك زنجاني را اعلام كرد كه هم براي افكار عمومي و هم گويا براي خود بابك زنجاني اين حكم شوك بزرگي بود، اما اين حكم دادگاه نشان داد كه دادگاه با مفسدان اقتصادي با قاطعيت برخورد مي‌كند. 
وکیل این متهم با اعلام 318صفحه‌ای بودن رأی بابک گفته تاکنون فقط از 70صفحه از این رأی یادداشت‌برداری شده است. حکم این پرونده پیچیده آن‌قدر زیاد است که وکیل متهم متقاضی چند تایپیست برای یادداشت‌برداری شده تا کارشان تا آخر هفته جاری به اتمام برسد.  رسول کوهپايه‌زاده وکيل مدافع بابک زنجاني در گفت‌وگو با تسنيم با اشاره به تلاش موکلش از ابتداي بازداشت براي جبران خسارت گفت: گفته مي‌شود موجبات تخفيف مجازات متهم، تلاش براي جبران خسارت وارده است در حالي که موکلم اين تلاش را دو سال پيش انجام داده به طوري که پس از بازداشت و قبل از اينکه حکمي قطعي صادر شود، اموال داخلي خود را در اختيار شرکت نفت قرار داد و اين نفس تلاش موکلم براي جبران خسارت است. وي توضيح داد: به عبارت ديگر برخلاف پرونده‌هاي مشابه که تا زمان صدور رأي قطعي، متهمان هيچ مالي را به شاکي رد و منتقل نمي‌کنند، در اين پرونده موکلم از دو سال پيش و آن هم داوطلبانه طي وکالت رسمي بلاعزل، همه اموال خود را در داخل کشور به شرکت ملي نفت ايران منتقل کرد که بنا بر اعلام معاون دادستان تهران اموال موکلم در داخل کشور، 2 هزار و 600 ميليارد تومان ارزيابي شده است. اين موضوع نشان از حسن نيت موکلم، فقط عنصر رواني جرم و مصداق بارز کوشش متهم به منظور تخفيف آثار جرم و اقدام وي براي جبران زيان ناشي از آن است. 
کوهپايه‌زاده به اقدام جديد موکلش در راستاي جبران خسارت و استيفاي حقوق بيت‌المال اشاره کرد و افزود: پس از صدور رأي اعدام از سوي دادگاه بدوي، امانتداران زنجاني در کشورهاي ديگر، زمينه را براي تعرض به اموال موکلم مساعد ديدند و با خوشحالي زايدالوصفي از همکاري براي استرداد وجوه و اموال سرباز زدند. در همين راستا، موکلم به تازگي در جلسه‌اي با حضور مسئولان دادستاني و شرکت نفت، به طور مبسوط درباره اموال خارجي خود صحبت و راهکارهاي لازم را براي استيفاي اموال خارج از کشور در اختيار آنها گذاشت و به طور مشخص و با جزئيات اعلام کرده که کدام يک از اموال را مي‌توان الان پيگيري کرد. موکلم اموال را مشخص کرده و راهکارهاي لازم را با جزئيات به مسئولان دادستاني و شرکت نفت ارائه کرده است. وکيل‌مدافع بابک زنجاني گفت: همچنين زنجاني وکالتي رسمي به شرکت نفت داده تا آنها بتوانند اقدامات قانوني را براي استيفاي اين اموال انجام دهند و از سوء‌استفاده فرصت‌طلبان در خارج از کشور جلوگيري کنند. کوهپايه‌زاده تأييد کرد: بر اين اساس از لحاظ اصل و موازين حقوقي و به استناد صراحت قوانين جزايي، موکلم قطعاً مستحق تخفيف در مجازات اعلامي است. براساس اين گزارش، اعلام سخنگوي قوه‌ قضائيه، شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامي تهران به رياست قاضي صلواتي پس از 26 جلسه محاکمه، سه متهم پرونده نفتي را مفسد‌ في‌الارض شناخت و به اعدام محکوم کرده است. حکم صادر شده بدوي و قابل تجديدنظر در ديوان عالي کشور است. بابک زنجاني بابت خريد نفت 2/6 ميلياد يورو به وزارت نفت بدهکار است که اين رقم با احتساب تأخير در تأديه بدهي به حدود 3ميليارد يورو رسيده است. او اخيراً نيز براي پرداخت بدهي خود به شماره حساب اعلامي از سوي بانک مرکزي اقدام کرده بود اما کارگزار يورويي بانک معرفي شده، اعلام زنجاني براي واريز وجه را نپذيرفته است.

     
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: