پشتیبانی

کد خبر: 289
تاریخ انتشار: 1395/01/24 03:14
کارشناسان و صاحبنظران سیاسی هشدار می‌دهند
تحقق پروژه برجام در حالي توانسته ايالات متحده را به اهدافش در متوقف کردن بخش‌هاي مهمي از فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران برساند که دولتمردان امريکايي به دنبال آن هستند اين پروژه را به ديگر عناصر اقتدارآفرين ايران تعميم دهند و از اين مسير بتوانند جمهوري اسلامي را زمين‌گير کنند.
تحقق پروژه برجام در حالي توانسته ايالات متحده را به اهدافش در متوقف کردن بخش‌هاي مهمي از فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران برساند که دولتمردان امريکايي به دنبال آن هستند اين پروژه را به ديگر عناصر اقتدارآفرين ايران تعميم دهند و از اين مسير بتوانند جمهوري اسلامي را زمين‌گير کنند. در همين راستا چندي پيش بود که جان کري، وزير امور خارجه ايالات متحده عنوان کرد که واشنگتن آماده همکاري با ايران براي حل و فصل موضوع آزمايش‌هاي موشکي اين کشور است. اظهارات جان کري پس از ديدار وي با وزراي خارجه شش کشور عضو شوراي همکاري خليج فارس مطرح شد؛ جايي‌که کري تلاش کرد نگراني‌هاي کشورهاي خليج فارس نسبت به توافق هسته‌اي ميان ايران و گروه 1+5 را رفع کند. 
حال تلاش ايالات متحده براي متوقف کردن برنامه موشکي کشورمان در حالي است که به نظر مي‌رسد برخي در داخل نيز، با سخنان خود در اين مسير حرکت مي‌کنند و خواسته و ناخواسته ايالات متحده را به سمت تحقق برجام‌هاي جديد در حوزه‌هاي مختلف سوق مي‌دهند؛ برجام‌هايي که اگر شکل بگيرد، نه فقط امنيت داخل بلکه کل ساختار نظام سياسي ايران دچار بحران مي‌شود. 
اين درست نکته‌اي بود که رهبر معظم انقلاب در جريان سخنراني نوروزي خود در جوار حرم مطهر رضوي به آن اشاره كردند و به انتقاد از کساني پرداختند که سعي در تحميل برجام‌هاي جديد به کشور دارند. 
معظم‌له در اين ارتباط فرمودند: «اين افراد مي‌گويند همان‌طور که توافق هسته‌اي، «برجام» نام گرفت، گفت‌وگو با امريکا در موارد ديگر و حتي موضوع قانون اساسي کشور مي‌تواند «برجام‌هاي ۲، ۳ و ۴» باشند تا با اين گفت‌وگوها و توافق‌ها، مردم راحت زندگي کنند و مشکلات آنان حل شود.»
ايشان سپس افزودند: «معناي حقيقي اين تفکر خطرناک اين است که جمهوري اسلامي ايران به‌تدريج از مباني قدرت و امنيت خود و از مسائل اساسي که به حکم اسلام و در چارچوب نظام اسلامي، به آنها پايبند است همچون مسئله‌ حمايت از مقاومت و پشتيباني سياسي از ملت‌هاي فلسطين، يمن و بحرين، صرف‌نظر و مواضع خود را به خواسته‌هاي امريکا نزديک کند!»
حال همزمان شدن گفته‌هاي جان کري، وزير امور خارجه امريکا با اين تلاش‌ها براي ساختن برجام‌هاي جديد در داخل کشور با واکنش  کارشناسان سياسي همراه شده است و آنها با نگرانی از روند فزون خواهی‌ امریکا نسبت به گستردن دام‌های دیگری به نام برجام هشدار می‌دهند. 
    
برجام از آفتاب تابان به ابر شتابان تبديل شده است
نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به اينکه برجام از آفتاب تابان به ابر شتابان تبديل شده است، گفت: امروز با برجام و با رفع تحريم‌ها، امريکا از مسيرهاي ديگر به ايجاد دوباره تحريم‌ها اقدام کرده است. 
به گزارش تسنيم، سعيد جليلي عصر ديروز در همايش ‌روز ملي فناوري هسته‌اي در تالار حکمت دانشگاه گيلان با اشاره به اينکه تمام کشورهاي منطقه و به‌ويژه مستکبران غربي به اين نتيجه رسيده‌اند که مقاومت براي کشور ايران پيشرفت به ارمغان آورده است، خاطرنشان کرد: امروز کشورهاي غربي نگرانند که با مقاومت در ايران جرياني شکل بگيرد که سبب پيروزي‌هاي ايران در تمام عرصه‌ها شود و جريان مقاومت به قدرت منجر شود. 
جليلي با بيان اينکه نگاه‌ها به مناسبات امريکا و کشورهاي غربي بايد يک نگاه عقلاني و به دور از احساس باشد، تصريح کرد: عده‌اي به صراحت انحصارهايي را براي خود قائل هستند و مي‌توانند امتيازاتي را براي خود داشته باشند و به راحتي عده‌اي ديگر را در رابطه با قدرت خود از اين امتيازات منع مي‌کنند و اين امر با ديد عقلاني و به دور از احساس هرگز قابل قبول نيست. وي با اشاره به اينکه اين تفکر که چون امريکا قدرت دارد پس ما ناگزير به مصالحه هستيم کاملا اشتباه است خاطرنشان کرد: مصالحه با اين ديدگاه زور و اجبار در ادامه رابطه را پديد مي‌آورد و تنها راه مقابله با اين ديدگاه مقاومت و ايستادگي است. 
جليلي با اشاره به اينکه امروز با برجام و با رفع تحريم‌ها امريکا از مسيرهاي ديگر به ايجاد دوباره تحريم‌ها اقدام کرده، خاطرنشان کرد: به تمام گفته‌هاي آنها بدبين هستيم و اين امر با يک نگاه عقلاني قابل مشاهده است که با تجربيات مي‌توان گفت آنها هرگز بر عهد خود پايدار نيستند. وي دفاع از حق هسته‌اي را دفاع از حقوق تمام کشور دانست و خاطرنشان کرد: اگر امريکا احساس کند که به وسيله اهرم تحريم‌ها مي‌تواند ايران را محدود کند بي‌شک تحريم‌ها را بيشتر مي‌کند و در حال حاضر به اين نتيجه رسيده است که ايران در مقابل تحريمات مقاومت و اين مقاومت به پيشرفت ختم مي‌شود. نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينکه برجام از آفتاب تابان به ابر شتابان تبديل شده است، اظهار کرد: آن کساني که ادعا مي‌کردند که برجام يک فرصت براي کشور ايران است حال بايد پاسخگوي اينکه چه کساني مانع اجرايي شدن آن هستند باشند. وي با اشاره به اينکه امريکا به صراحت بيان مي‌کند که مي‌تواند تحريم‌ها را بازگرداند و بار ديگر کشور را به شوراي امنيت بکشاند، افزود: حال بايد پرسيد با اين‌گونه ادعا چه کسي جز طرف مقابل مانع از اجرايي شدن برجام است. 
جليلي با بيان اينکه با اتکا به‌ درون بايد قدرتي بسازيم که دشمن به خود اجازه انديشه به تحريم‌ها را نداشته باشد، افزود: امروز تمام کشورهاي غربي به‌ خوبي به اين امر واقف هستند که سلاح تحريم در مقابل ملت ايران پوسيده و زنگ‌زده است و اين امر آنها را به ميز مذاکرات کشانده است.
در همين ارتباط حجت‌الاسلام حسين ابراهيمي، عضو ارشد جامعه روحانيت مبارز، با اشاره به مواضع وزير امور خارجه امريکا مبني بر مهار قدرت منطقه‌اي ايران به عنوان گام پساتوافق به خبرگزاري فارس گفت: برجام تنها در يک مورد بود و تمام شد و ما ديگر چيزي به اسم برجام دو نداريم، چراکه مذاکره با امريکا انحصاراً درباره مسائل هسته‌اي مورد تأييد رهبر انقلاب قرار گرفت. وي سپس تأکيد کرد: اظهارات اخير وزير امور خارجه امريکا نشان مي‌دهد که امريکا در تدارک تحميل برجام دو به ايران و حتي بيشتر از آن درصدد از بين بردن و استحاله انقلاب اسلامي است و آنها نوعي جمهوري اسلامي را مي‌خواهند که مبتني بر اسلام سکولار باشد. 
ابراهيمي با اشاره به قابل اعتماد نبودن امريکايي‌ها و اثبات شدن اين مسئله ادامه داد: ما ديديم که نه‌تنها تحريم‌ها برداشته نشد بلکه امريکا مشکلات ديگري را نيز براي کشورمان به وجود آورد و برجام‌2 به معناي سلب قدرت دفاعي از ايران و تسليم کردن کشورمان در مقابل قدرت‌هاي غربي است. وي تصريح کرد: امروز اقتضاي اقتدار ما قدرت دفاعي کشور است و از اين رو دولتمردان بايد پاسخ مناسبي به امريکا بدهند. 
    
مواضع اخير «جان کري» مصداق برجام2  
همچنين ناصر ايماني، کارشناس مسائل سياسي نيز با اشاره به اظهارات اخير جان کري، وزير امور خارجه امريکا براي گام دوم امريکا پس از توافق هسته‌اي اظهار داشت: در زماني که مذاکرات ايران براي مسئله برجام با طرف‌هاي غربي ادامه داشت، اين نگراني بود که مذاکره با غربي‌ها و ايالات متحده منجر به اين شود که ذهنيتي در داخل و خارج از کشور به وجود بيايد که ما به جز بحث هسته‌اي در خصوص مسائل ديگري از جمله مسائل منطقه مي‌توانيم، مذاکره کنيم. 
ايماني ادامه داد: با توجه به اين نگراني‌ها، مقام معظم رهبري در موارد متعددي تذکر دادند که مذاکره ما با امريکا صرفاً در مسئله هسته‌اي است. اين کارشناس مسائل سياسي با بيان اينکه پس از امضاي برجام صحبت‌هايي در خصوص گام دوم و استفاده از مدل برجام براي ساير موضوعات مطرح شد، افزود: صحبت‌هاي اخير جان کري ادامه‌دهنده همان روند است که مي‌خواهند اين بار با تهديد کردن و خط و نشان کشيدن راهي را با ايران باز کنند تا بتوانند درباره مسائل سوريه، يمن و قدرت موشکي کشورمان به مذاکره بپردازند. 
وي با تأکيد بر اينکه پاسخ دقيق اين مواضع غربي‌ها و امريکا در سخنان نوروزي رهبر انقلاب داده شد، گفت: صحبت‌هاي اخير جان کري مصداق برجام2 است، چراکه آنها با تهديد از ضرورت اينکه ايران بايد در روند صلح يمن و سوريه پاي مذاکره بيايد و در عين حال دست از اقدامات خود در منطقه بردارد سخن مي‌‌گويند، بنابراين جرياني در داخل و خارج از کشور يک حرف واحد را مطرح مي‌کند. ايماني با اشاره به مواضع برخي افراد در داخل که معتقدند ما بايد در زمينه‌هاي غيرهسته‌اي نيز با غرب مصالحه کنيم، يادآور شد: اين مسئله با اهداف سياسي ما مغاير است و جايي براي مذاکره درباره مسائل دفاعي و منطقه‌اي وجود ندارد. 
    
امريکا به دنبال گرفتن اهرم‌هاي قدرت ايران 
فواد ايزدي، کارشناس مسائل بين‌الملل نيز در همين ارتباط اظهار کرد: وزير خارجه امريکا بارها در ماه‌هاي قبل از برجام و در کنگره امريکا اعلام کرد که متن برجام از نظر حقوقي الزام‌آور نيست. بحث کري با نمايندگان کنگره اين بود که شما اجازه توافق با ايران را بدهيد تا فرصت بهره‌برداري از متن عدم الزام‌آور برجام فراهم شود.  ايزدي خاطرنشان کرد: برداشت امريکايي‌ها اين است که برجام يکي از مؤلفه‌هاي قدرت را از ايران گرفته و امريکا اکنون دنبال گرفتن اهرم‌هاي ديگري از ايران است. 
کارشناس مسائل بين‌الملل در همين زمينه اظهار داشت: در حوزه اهرم نفوذ منطقه‌اي عربستان وارد مرحله مي‌شود و براي محدود کردن نفوذ منطقه‌اي ايران به امريکا کمک مي‌کند و سفر اخير کري به منطقه نيز در همين راستا قابل تحليل است. وي ادامه داد: همچنين توانمندي ديگري در حوزه موشکي و تسليحاتي در ايران وجود دارد که با قطعنامه‌هاي سازمان ملل و تهديد به تصويب قطعنامه‌هاي جديد قصد مهار آن را نيز دارند.  اين کارشناس مسائل بين‌الملل با اشاره به مديريت مباحث داخلي به عنوان اهرم قدرت ديگر جمهوري اسلامي گفت: جمهوري اسلامي تا حد زيادي توانسته است در اين حوزه مديريت داشته باشد که اين نيز مدنظر امريکايي‌هاست و در نهايت تغيير رفتار ايران که مدام از آن صحبت مي‌کنند، هدف آنهاست. 

     
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: