پشتیبانی

کد خبر: 299
تاریخ انتشار: 1395/01/28 15:28
پلیس فتای استان اردبیل:
چند سالی است که استفاده از کارت بانکی به جای پول نقد برای عموم مردم جا افتاده است و حالا دیگر به جای پول نقد در کیف‌های شهروندان انواع کارت‌های بانکی وجود دارد.

به گزارش آسیبنا، چند سالی است که استفاده از کارت بانکی به جای پول نقد برای عموم مردم جا افتاده است و حالا دیگر به جای پول نقد در کیف‌های شهروندان انواع کارت‌های بانکی وجود دارد و در همین راستا در سال‌های اخیر سرقت از عابربانک ها به فراخور شرایط، حالت های مختلفی را به خود گرفته و کلاهبرداران با چندین نسل از ترفندها، کارت مراجعان به دستگاه‌های خودپرداز را خالی کرده اند؛ از شیوه‌های کاملاً سنتی سرقت همانند اینکه به محض دریافت پول آن را به سرقت برده‌اند تا استفاده از ضعف‌های امنیتی کارت‌ها و سیستم‌های خودپرداز بانک‌ها می‌توان نام برد.

رئیس پلیس فتای استان اردبیل معتقد است:گرچه اطلاعات و آگاهی ما در این سال‌ها نسبت به امنیت کارت‌های بانکی اضافه شده و بسیاری از ما گمان می‌کنیم دست کلاهبرداران از حساب های ما کوتاه می شود اما همچنان وضعیت سرقت از کارت های بانکی و عابربانک ها به نحوی است که پلیس فتا نه تنها هشدارهای پیشین خود را کافی نمی‌داند بلکه معتقد است جهت پیشگیری از وقوع چنین جرایمی، بایستی اطلاع رسانی گسترده‌ای در رسانه‌های دیداری، شنیداری و جراید و... انجام گیرد.

سرهنگ "حافظ شریفی" نکات امنیتی برای پیشگیری از وقوع جرم در استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی را ارائه و نسبت به رعایت و بکارگیری آنها در امورات روزمره بانکی تاکید کرد:

*در صورت بروز اشکال در عملیات بانکی، از مراجعه به افراد غریبه به شدت خودداری کنید .

*هنگام دریافت پاکت رمز کارت بانک خود از شعبه به سلامت و پاره نبودن پاکت دقت کنید.

*به محض وصول رمز کارت صادره، به دستگاه خودپرداز شعبه مراجعه و رمز خود را تغییر دهید.

*رمز اول و دوم کارت شما محرمانه است. از ارائه اطلاعات محرمانه کارت خود به دیگران خودداری کنید.

*شماره چهار رقمی که به عنوان رمز اول کارت اختصاص می­دهید، به سادگی برای دیگران قابل حدس زدن نباشد. برای نمونه از سال تولد، سال ازدواج یا شماره تلفن خود استفاده نکنید.

*یک شماره 4 رقمی (غیراز رمز اصلی) در دو طرف کارت برای به اشتباه انداختن سارق درج کنید.

*بهتر است هنگامی که جهت انجام امور بانکی جلوی دستگاه ATM قرار دارید به گونه‌ای بایستید و یا دست خود را مانع قرار دهید تا افراد پشت سر شما رمز وارده توسط شما را نبینند.

*از نگهداری رمز عبور به همراه کارت عابر خود جداً خودداری نمائید تا در صورت مفقودی و یا ربوده شدن کارت با حساب خالی خود مواجه نشوید.

*رمز عبور خود را به صورت دوره‌ای تغییر دهید.

*هنگام دریافت کارت خود از شعبه بانک، شماره 16 رقمی کارت و شماره تماس خدمات مشتریان بانک را از پشت کارت برای موارد ضروری یادداشت کنید. چرا که برای بستن حساب هنگام سرقت یا مفقود شدن کارت به این شماره نیاز دارید.

*به منظور جلوگیری از سوء‌ استفاده افراد کلاهبردار، به محض اتمام موجودی کارت هدیه برای نابودسازی آن اقدام شود.

*در حساب‌های متصل به کارت بانک، موجودی بیش از نیاز روزانه نگهداری نکنید.

*شب ها از مراجعه به خودپردازهایی که در محل‌های کم رفت و آمد و تاریک قرار دارد ، خودداری کنید.

*از نبود دوربین سارقان در محیط اطراف خودپرداز اطمینان حاصل کنید. (دوربین‌های کوچکی که کمتر قابل مشاهده است و برای مشاهده رمز کارت ‌بانک مشتریان در اطراف خودپرداز و با حداقل فاصله ممکن با صفحه‌کلید خودپرداز نصب می‌ شود).

*در صورت ضبط کارت در خودپرداز، برای اطمینان از سرقت نشدن کارت، باید حداقل یکی از موارد ذیل رخ دهد: نمایش پیام خارج از سرویس شدن خودپرداز – چشمک زدن چراغ LED کارت‌خوان.

*هنگام وارد کردن رمز در دستگاه خودپرداز، طوری جلوی دستگاه بایستید که کسی امکان دیدن صفحه کلید را نداشته باشد.

*برای انتقال وجه با خودپرداز نیازی به استفاده از منوی انگلیسی نیست. منوی انگلیسی برای بهره‌برداری مسافران خارجی ایجاد شده است.

*مراقب باشید که فقط کلاهبرداران شما را به استفاده از منوی انگلیسی خودپرداز ترغیب و وانمود می‌کنند که برای انتقال وجه، باید از کارت ارزی خود استفاده کنند و شما را ترغیب به استفاده از منوی انگلیسی می‌ کنند.

*رسید دریافتی از دستگاه خودپرداز و کارت خوان را در محل رها نکنید.

*هنگام انتقال وجه، فرد دریافت‌ کننده وجه فقط کافی است شماره 16 رقمی کارت خود را اعلام کند و به ارائه سایر اطلاعات کارت یا مراجعه به دستگاه خودپرداز نیازی ندارد.


     
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: